Symbole na opakowaniach. Co oznaczają?

W zasadzie codziennie kupujemy kolejne produkty spożywcze – warto jednak zatrzymać się na chwilę, aby zwrócić uwagę na ich opakowania. Tam znajdziemy wiele różnego rodzaju symboli. Tymczasem nie każdy z nas wie, co one tak właściwie oznaczają, a przecież dzięki nim możemy dowiedzieć się wielu rzeczy. W większości dotyczą one kwestii ekologicznych, będąc wskazówką na temat opakowań kupowanych przez nas produktów.

Najbardziej i najlepiej nam znany symbol to oczywiście trzy strzałki, który oznacza, że opakowanie nadaje się do recyklingu, tak więc można je jeszcze raz wykorzystać. Tego typu symbol zdecydowanie najczęściej widnieje na tych produktach, których opakowanie wykonane jest z różnego rodzaju tworzyw sztucznych, ale nie tylko. Równie często spotykanym oznaczeniem jest wstążka z roślinki, która mówi nam, że dane opakowanie jest biodegradowalne, a więc rozkłada się podczas kompostowania, nie uwalniając przy tym żadnych szkodliwych substancji.

Jakich oznaczeń szukać na opakowaniach?

Innym oznaczeniem na opakowaniu mogą być dwie strzałki, które skierowane są w przeciwnym dla siebie kierunku.

Co to oznacza? Takie opakowanie może zostać ponownie wykorzystane, a więc nawet jeśli zużyjemy już produkt to opakowanie wcale nie staje się odpadem, lecz możemy z niego skorzystać na inny sposób – najczęściej symbol ten spotkamy więc na różnego rodzaju beczkach, pudełkach czy puszkach. Najlepszym przykładem takiego ponownego wykorzystania są popularne butelki zwrotne. Kolejny symbol na opakowaniu to przekreślony pojemnik na kosz, który najczęściej znajdziemy na opakowaniach różnego rodzaju urządzeń i sprzętów takich jak na przykład lodówki, kuchenki, odkurzacze, żelazka, komputery, drukarki, odbiorniki czy odtwarzacze lub sprzęt muzyczny. Co oznacza ten symbol? Takich elektrycznych czy elektronicznych produktów nie można po prostu wyrzucać razem z innymi śmieciami.

Post Author: Emilia

Emilia
Jeśli ma skomplikowany problem zawsze dzwoni do mamy. Czasami jeśli ma ochotę gotuje dla sąsiadów. Lubi jeździć autem poza miastem. Obecnie planuje przeprowadzkę do większego mieszkania.