Co zrobić aby trawnik był gęsty?

Piękny trawnik to wizytówka każdej posesji – co jednak zrobić, aby trawa była zielona, gęsta i zdrowa? Taki efekt nie jest możliwy bez odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych, które należy wykonywać w zasadzie przez cały czas trwania sezonu wegetacyjnego. O jakie zabiegi chodzi? Wśród najważniejszych należy wyróżnić przede wszystkim grabienie, wertykulację, wałowanie, nawożenie, koszenie oraz podlewanie. Pracę rozpoczynamy już w momencie, gdy skończy się zimowa pora roku – pierwszą czynnością właśnie po zakończeniu się zimy jest grabienie, aby w ten sposób móc usunąć z powierzchni pokrytej trawą różne resztki roślinne. Za sprawą grabienia dotleniamy także darń i ułatwiamy przenikanie wody, dzięki czemu trawa może zregenerować się po często bardzo trudnej zimie. Kolejny zabieg to wałowanie, a więc dogniatanie darni do podłoża – wszak powierzchnia bardzo często się wypiętrza pod wpływem ujemnych temperatur.

W dalszej kolejności pozostaje nam jeszcze wertykulacja, a więc zabieg mający na cele natlenienie trawy oraz usunięcie filcu, który polega na nacinaniu darni w sposób pionowy.

Zabiegi pielęgnacyjne, by uzyskać zdrowy i gęsty trawnik

Bardzo ważne w tym wszystkim jest także odpowiednie nawożenie trawnika – po raz pierwszy zabieg ten należy wykonać w momencie, kiedy rozpocznie się wegetacja traw. Warto zwrócić uwagę na rodzaj nawozu, w tym wszystkim na zawartość azotu oraz potasu – wiosną to właśnie azot pobudzi trawę do wzrostu, z kolei jesienią ważniejszy będzie potas, za sprawą którego trawa uodporni się przed zimą. Taki zabieg należy wykonywać w sposób regularny, najczęściej raz w miesiącu, mając na uwadze odpowiednie dawki. W niektórych miejscach być może trzeba jeszcze będzie dosiać trawę, natomiast ogromne znaczenie dla gęstego i zdrowego trawnika mają równieżtakie zabiegi jak koszenie oraz podlewanie.

Koszenie odmłodzi darń i pomoże nam osiągnąć gęsty wygląd trawnika, jeśli tylko będziemy kosić w sposób systematyczny.

Post Author: Emilia

Emilia
Jeśli ma skomplikowany problem zawsze dzwoni do mamy. Czasami jeśli ma ochotę gotuje dla sąsiadów. Lubi jeździć autem poza miastem. Obecnie planuje przeprowadzkę do większego mieszkania.